Czerwcowy wyjazd na Ukrainę

13 czerwca 2023 roku nasz Team pojechał z kolejnym transportem pomocy humanitarnej do Ukrainy.

Zaledwie tydzień przed transportem miało miejsce zniszczenie zapory, które spowodowało zalanie ponad 80 miejscowości oraz Chersonia. Tama w Nowej Kachowce, kluczowa infrastruktura hydroenergetyczna na Dnieprze, została wysadzona wzbudzając panikę i dezorientację wśród społeczności. Fala wody zalała pobliskie tereny powodując straty materialne, ale również śmierć ludzi i zwierząt. Dużą ilość mieszkańców ewakuowano, ale wiele osób zostało uwięzionych w zalanym obszarze. Dlatego zdecydowaliśmy się podjąć natychmiastowe działanie i przekazaliśmy naszej partnerskiej organizacji najpotrzebniejsze obecnie dary. Petro Shot wraz ze swoim zespołem ewakuującym ludność zawiózł w imieniu Fundacji Life Polska produkty higieniczne, żywność instant z długą datą ważności, karmę dla psów i kotów oraz latarki.

Drugim punktem docelowym transportu humanitarnego było odwiedzenie Tarnopolskiego Obwodowego Szpitala Klinicznego. Miejsce to nasza fundacja objęła opieką już kilka miesięcy temu, kiedy otrzymaliśmy informację, że do placówki co tydzień przywożone jest 11 wagonów rannych żołnierzy z frontu. Wtedy zakupiliśmy i przekazaliśmy pakiety żywnościowe (LINK). Tym razem otrzymaliśmy bardzo konkretne prośby – pralka i suszarka przemysłowa oraz maszyna do podciśnieniowej terapii ran.

„Po rozmowie z wolontariuszami podczas ich pierwszej wizyty zwróciliśmy uwagę na zapotrzebowanie na przemysłowe pralki i suszarki dla naszego szpitala. Ponieważ nasz sprzęt jest już przestarzały, a nakłady pracy w pralni duże, tego rodzaju pomoc jest dla nas niezwykle ważna i wręcz niezbędna. Dziękujemy wolontariuszom, którzy włączyli się w tę inicjatywę! Bardzo doceniamy takie wsparcie na rzecz zwycięstwa naszego kraju” – powiedział zastępca dyrektora generalnego Wasyl Mosula.

Temat zakupu maszyny do podciśnieniowej terapii ran również został poruszony podczas naszego poprzedniego wyjazdu. Jest to sprzęt niezbędny do wykonywania jakichkolwiek dalszych zabiegów medycznych. Exsudex jest nowoczesnym wyrobem medycznym służącym do wykonywania regularnej terapii podciśnieniowej, terapii podciśnieniowej na otwartym brzuchu oraz terapii podciśnieniowej w połączeniu z wkraplaniem.

Jedynym europejskim producentem tej maszyny jest belgijska firma Haromed. Szpital w Tarnopolu dysponował tylko dwoma takimi maszynami – dla porównania średniej wielkości placówka medyczna w Belgii ma ich 35 sztuk. Dodatkowo te używane przez ukraińskich medyków są z 2010 roku, a co za tym idzie ich jakość również jest gorsza niż ta z nowszych modeli. Lekarze i pielęgniarki przekazali nam informację, że zaraz po naszym wyjeździe nowy sprzęt został od razu uruchomiony i bez przerwy ratuje życie i zdrowie kolejnych rannych.